GAMENERD.PL

Nintendo NX – nie poniżej kosztów produkcji

nintendo nx

W odpowiedzi na pytania związane z ostatnim raportem finansowym firmy Nintendo jej prezes – Tatsumi Kimishima – stwierdził, że konsola Nintendo NX w momencie premiery nie będzie sprzedawana poniżej kosztów produkcji.

Byłaby to raczej niespotykana sytuacja. Do tej pory najważniejsi producenci tego typu urządzeń decydowali się na dystrybuowanie swoich produktów ze startą. Sytuacja taka dotyczyła np. PlayStation 3, PlayStation 4, Xboksa 360 i najprawdopodobniej także Xboksa One. Wynika to między innymi z faktu, że istotnym elementem opłacalności technologii jest w tym wypadku także sprzedaż gier, jak i malejące z czasem koszty produkcji. Również wcześniejszy sprzęt japońskiego koncernu – Wii U – w początkowym okresie przynosił straty. Jednak, jak stwierdził Kimishima:

„Nie myślimy o wypuszczeniu sprzętu poniżej kosztów produkcji. Gdy debiutowało Wii U, jen był bardzo silny. Zakładam, że ta sytuacja się nie powtórzy. Sprzedaż poniżej kosztów na premierę nie byłaby korzystna dla naszych interesów, więc mamy to na uwadze produkując NX.”

Jednocześnie dowiedzieliśmy się, dlaczego firma Nintendo nie zdecyduje się na wcześniejszą premierą swojego sprzętu. Mianowicie, koncern chce uniknąć sytuacji, w której nowa konsola jest już w sprzedaży, jednak ilość dedykowanych jej tytułów jest na tyle niska, że gracze wolą wstrzymać się z ewentualnym zakupem. Taka sytuacja miała miejsce przy okazji premiery konsol ósmej generacji. W związku z tym firma Nintendo zdecydowała się odsunąć premierę do czasu opracowania większej ilość grywalnych produkcji. Jak stwierdził Kimishima:

„Jednym z powodów, dla których wybraliśmy taki termin wydania, jest konieczność przygotowania oprogramowania na czas debiutu sprzętu. Nie chodzi tylko o okres premierowy, ale o ciągłe wypuszczanie tytułów. Planujemy to jako platformę, którą konsumenci będą mogli się cieszyć przez długi czas.”

Przypomnijmy, że zgodnie z informacjami zawartymi w komentowanym raporcie finansowym, konsola Nintendo NX pojawi się na rynku w marcu 2017 roku.

Komentarze