GAMENERD.PL

Contra na komórkę! Konami prezentuje trailer [WIDEO]

Contra

Contra swój debiut jako gra na automaty miała w1987 roku. W 1988 wydano port tej wersji na konsolę NES. Gra od razu zyskała wielbicieli na całym świecie. Była pierwszym tak płynnie grywalnym (i krwawym) sidescrollerem. Jednocześnie gra była bardzo wymagająca – każdy błąd mógł przyczynić się do śmierci.

Ponad to gra oferowała bardzo rozwinięty jak na tamte czasy tryb co-op, który robił furorę w domowych zaciszach miłośników rzezi na… no właśnie. Mało kto wie, że oryginalna Contra powstała tylko na system SECAM. Wersja PAL, czyli dla Europy i Australii powstała pod alternatywnym tytułem Probotector. Różnica polegała na tym, że o ile w oryginalnej grze Contra trzeba było stawić opór humanoidalnym przybyszom z innej planety, o tyle w wersji Probotector zamieniono alienów na roboty. Uznano że strzelanie do postaci tak bardzo przypominających ludzi jest zbyt krwawy dla starego kontynentu i krainy kangurów.

Polscy gracze oczywiście mieli możliwość zagrać w „oryginalną” wersję na równie „oryginalnej” konsoli Pegasus, która była swoistą wersją powstałą z połączenia konsoli Famicom z NES, chociaż wielu twierdzi, że była to słowiańska odpowiedź na japońską drożyznę i jest całkowicie odmienną platformą.

Co nowego w Contrze Mobile? Biorąc pod uwagę napór przeciwników można stawiać, że trup będzie ścielił się gęsto. Twórcy gry starali się nie ingerować w klimat gry jednocześnie wprowadzając innowacje graficzne dostępne współcześnie.


Autorzy gry zaprezentowali także tryb pojedynku, w którym gracze będą mogli się zmierzyć ze sobą nawzajem. Niestety dla weteranów zła wiadomość – 99 żyć zastąpiono paskiem energii, a spust należy naciskać rozważnie, bo liczba naboi niestety będzie ograniczona.Contra Mobile powstaje we współpracy Konami oraz Tencent. Według informacji gra ma obsługiwać platformy  Android oraz iOS. Oczywiście przewidziano zaimplementowanie mikropłatności, ale nie podano jeszcze do wiadomości, czego miałyby one dotyczyć. Nie wiadomo, kiedy – i czy w ogóle – Contra Mobile zostanie zaprezentowana graczom z Europy, po premierze tytuł ma być dostępny…. w Chinach.

W oryginalną wersję Contry można zagrać na konsoli indieGO! opartej na platformie Raspberry Pi 3, która dzięki emulatorom umożliwi grę na każdej dotąd wydanej konsoli, a także gry mobilne.

Komentarze