GAMENERD.PL

Atari pozywa Nestle za grę sprzed 40 lat

Atari pozywa Nestle za grę sprzed 40 lat

Atari pozwała szwajcarski koncern spożywczy o naruszenie praw autorskich. Podstawa pozwu jest stworzona na rynek brytyjski reklama batonu Kit-Kat.

Strona skarżąca uzasadnia, że w reklamie wykorzystano motywy kojarzące się jednoznacznie z grą Breakout sprzed 40 lat.

Breakout to gra z 1976 roku, wydana przez Atari na automaty do gier. Później tytuł ten trafił także na konsole. Breakout oraz późniejsze wariacje na temat gry kojarzy każdy. Sterowana strzałkami lub joystickiem paletka umieszczona na dole ekranu i rozbijająca piłeczką umieszczone powyżej klocki są bardzo charakterystyczne.

Na takim założeniu bazuje właśnie firma Atari, nie uznając różnic w reklamie Kit-Kata, gdzie klocki zastąpiły łamiące się batony. I choć reklama wyświetlana była tylko w zeszłym roku, a Nestle nie kryje zdziwienia z powodu oskarżeń, to z prawnego punktu widzenia za tego typu zapożyczenie grozi im dosyć wysokie odszkodowanie na rzecz powoda.

Zastanawiającym jest fakt, ze dopiero teraz Atari postanowiło powziąć kroki prawne. Dziwnie zbiega się to z niedawnymi informacjami o nowej konsoli, co sugeruje, że ruch ten może być przemyślanym działaniem marketingowym.

Ciekawostką jest fakt, że jednym z twórców gry  był Steve Wozniak, znany projektant i konstruktor komputerów Apple. Ciekawe co miałby do powiedzenia na temat tego pozwu..