Dzisiaj w Brukseli odbyło się wydarzenie, którego celem było uczczenie 20-lecia PEGI, czyli Ogólnoeuropejskiego systemu klasyfikacji gier. Wprowadzony w 2003 roku system PEGI ma na celu edukowanie, doradzanie graczom, rodzicom i opiekunom w zakresie treści w grach wideo odpowiednich dla ich wieku.
Badania pokazują, że 67% rodziców i 73% graczy na kluczowych rynkach europejskich jest świadomych w kwestii etykiet wiekowych PEGI.
Podczas spotkania obecni byli przedstawiciele instytucji europejskich, władz krajowych, organizacji pozarządowych i branży gier wideo. Przemówienia wygłosiły Carmen Paez z hiszpańskiego Ministerstwa Kultury i Sportu oraz Renate Nikolay, zastępca dyrektora DG CNECT.
Dyrektor generalny PEGI Dirk Bosmans powiedział:
“Jesteśmy bardzo dumni z osiągnięcia tego kamienia milowego. PEGI jest uznawany przez instytucje europejskie i państwa członkowskie UE za wzór harmonizacji w zakresie ochrony nieletnich i przejrzystości konsumenckiej. Naszym celem jest pozostanie stabilną i niezawodną siłą w szybko i stale zmieniającym się otoczeniu, jakim jest sektor gier wideo. Wiedza, którą zdobyliśmy przez lata i ciągłe wsparcie wszystkich interesariuszy, gwarantują, że możemy w dalszym ciągu odgrywać ważną rolę w informowaniu rodziców o grach wideo i promowaniu odpowiedniej rozgrywki.”
Oprócz klasyfikacji wiekowej PEGI dba również o to, aby gry były sprzedawane i reklamowane w sposób odpowiedzialny, aby konsumenci mogli dochodzić roszczeń, a firmy posiadały narzędzia i zabezpieczenia zapewniające, że środowiska gier online będą wolne od nielegalnych i szkodliwych treści.
W ciągu 20 lat ponad 2600 firm przystąpiło do Kodeksu postępowania PEGI. Wydano prawie 40 000 licencji z kategorią wiekową dla gier wideo dystrybuowanych w 40 krajach Europy. Badania pokazują, że 67% rodziców i 73% graczy na kluczowych rynkach europejskich jest świadomych w kwestii etykiet wiekowych PEGI.
Beate Våje, przewodnicząca Rady PEGI dodała:
“Fakt, że oceny wiekowe PEGI obowiązują od dwudziestu lat, świadczy o ogólnej wartości, jaką przyniosły one rodzicom, producentom gier wideo i rządom w prawie 40 krajach, w których PEGI jest dzisiaj używany. Będziemy nadal starać się pokazać rodzicom korzyści jakie zapewnia PEGI i narzędzia kontroli rodzicielskiej.”
W celu uzyskania dalszych informacji odwiedź stronę pegi.info i pobierz aplikację PEGI dostępną dla systemów iOS i Android.